29 Ağustos 2014 Cuma

Peçete Dekupaj Çılgınlığı

 
Merhabalar...
 
İnstagram'dan söz verdiğim üzere peçete dekupajı yapım aşamalarıyla karşınızdayım..
Bir gün gecikmeli de olsa sözümü tutmanın gururu ile anlatmaya başlıyorum...
 
Üstteki fotoğrafta gördüğünüz gibi bu cici iş için çok fazla malzemeye gerek yok..
Sevdiğiniz desenli bir peçete, bir fırça, makas,dekupaj tutkalı(hobi malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz ) ve son olarak dayanıklı ve parlak olması için su bazlı vernik..
Yapılışına gelirsek;
*Peçetenin desenli kısmını makasla güzelce kesiyoruz ( yapıştıracağınız yere göre desen seçmelisiniz)
*Kestikten sonra peçeteyi katından nazikçe ayırıyoruz.
*Nereye yapıştırmak istiyorsak zemin beyaz olmak şartıyla (cam, plastik, porselen, ahşap  v.b.)         o bölgeye dekupaj tutkalından ince bir tabaka halinde sürüyoruz ve
*vakit kaybetmeden peçeteyi dikkatlice oraya yapıştırıyoruz.
*bu aşamadan sonra elle çok fazla müdahale etmiyoruz çünkü hemen bozuluyor.
*dekupaj tutkalından bir miktar fırçaya alarak çok ince bir tabaka daha sürüyoruz.
*minik kabarcıklar olursa onları toplu iğneyle patlatabilirsiniz.
*kurumasını bekleyip son olarak vernikleyip tekrar kurumasını bekliyoruz ve dekupaj bitmiş oluyor.
Daha parlak olması için isterseniz bir kat daha vernik sürebilirsiniz.
 
Not: Eğer dekupaj sırasında verniklemeden peçete zarar görür ve bozulursa nemli bir bezle beklemeden hemen silip baştan yapabilirsiniz..
Vernikledikten sonra da sürekli kullandığınız bir yere yaptıysanız mesela; banyo, fayans, dolap v.s. nemli az deterjanlı bir bezle silebilirsiniz.. Deseninden sıkılıp çıkarmak istediğimizde ise; selülozik tinerle kolayca temizleyebiliriz..
Yapacak olanlara şimdiden kolay gelsin, umarım yardımcı olmuşumdur..
Gelelim benim yaptığım yerlere;
 
 
Kardeşimin hediye ettiği bir anahtarlığı bir süre önce boyamıştım, ancak malzemesinin metal kaplamalı plastik olması sebebiyle boya tutmamıştı.. Hem de anahtarlık için biraz büyük geldi açıkçası...Kadın ve erkek figürleri yerlerinden çıkıp takılıyordu ve uçlarındaki deliklere birer anahtar takılabiliyordu. Anahtarlık olarak kullanamayacağımı anlayınca bir kenara koymuştum...Daha sonra aklıma banyo kapısına asmak geldi. Kadın erkek tuvaletlerindeki gibi figürlere benzettim ve banyo kapısına asmayı düşündüm.. Biraz sade geldi gözüme uzun süre peçete aradım ve tedi' de bu peçeteyi buldum.. Gerçekten desenine aşık oldum diyebilirim...:) Dekupajı yapıp kapıya asınca hızımı alamadım.. Klozet, banyo dolabı ve çöp kutusuna da yaptım...Tabi bunda resimlerde tam görünmese de banyo paspasımında etkisi büyük odu. Tıpkı peçetenin deseni gibi gül desenli bir paspas..

Banyomda güller açtırdım şimdi sıra klozet kapağı ve  çamaşır makinasında..:) Onlara dekupaj düşünmüyorum ama makinama güzel bir örtü klozet kapağına ise zaten benim diktiğim örtünün üzerine keçeden çiçekler hiç fena olmaz..:)

İşte benim dekupaj maceram şimdilik bu kadar...
Yeni projelerle birlikte olmak dileğiyle sevgiyle kalın.. Bol hobili günler..:)

Hiç yorum yok: